|
Milyen idős a gyermeked?
2010-09-17
0 komment Gyermeked szemmel láthatóan nyögvenyelősen ül neki a leckekészítésnek, a tanulásnak, és ha végül mégis rászánja magát, akkor se halad sehova? A probléma forrása gyakran a csendes, kényelmes tanulókörnyezet hiánya, illetve a gyenge tanulásszervezés. Az első és legfontosabb lépés az ideális tanulókörnyezet létrehozásához, hogy csend legyen, ne menjen a közelében a rádió, tévé. Azonban a monoton háttérzaj, mint például a ventilátor zúgása egyes gyerekekre nem hat zavarón, sőt segít nekik az összpontosításban.
A következő lépés az íróasztal. A kiválasztásakor az egyik fő szempont a nagy írófelület legyen, és az, hogy fiókokkal is rendelkezzen, amiben a gyermek az iskolai füzeteit, írószereit, taneszközeit tárolhatja. Az íróasztalt akár használtbútor-kereskedésekből is beszerezhetjük, apa biztos fel tudja újítani, rendbe tudja tenni. Az asztal mellé természetesen szék is jár. Ez is legyen kényelmes, háttámlával, a gyermek lába érjen le róla, amikor ül, derékszöget zárjon be a térde a combjával. Fontos, hogy a szék és az asztal magassága összhangban legyen, a gyermek ülve kényelmesen elérje az asztalt, ne kelljen neki se nyújtózkodni, se túlságosan legörnyedni. A megfelelő megvilágítás is sokat segít a tanuló nebulónak. Ha csak a plafonon lévő fényforrás világít, az édeskevés. Egyrészt mert nagyon szórja a fényt, másrészt azért, mert árnyékot vethet a gyermek elé. Mindenképpen érdemes hát beszerezni egy asztali lámpát, amit úgy állítsunk be, hogy írás közben a gyerek keze ne árnyékolja be a lapot.
Ha a hely (és pénztárcánk) engedi, egy kisebb kanapé vagy nagyobb fotel is jó ötlet, hiszen sokkal kényelmesebb lehet itt megtanulni a leckét, mint az íróasztal felett görnyedve. Nem elhanyagolható szempont továbbá a hőmérséklet sem. Ha fázunk vagy melegünk van, nehezebben fog az agyunk. Ugyanígy, az éhség, szomjúság is zavaró tényezők lehetnek. Nyugodtan be lehet készíteni innivalót vagy egy-két falat egészséges harapnivalót a tanuláshoz. Az is fontos kérdés, mikor tanuljon a gyermek. A napköziseknek az iskolában meghatározott tanulóidő van, de nem rögtön tanítás és ebéd után. A tanulást játék előzi meg, ahol a gyerekek levezethetik a fölös energiájukat, pihenhetnek, feltöltődhetnek. Ha gyermekünk „hazajárós”, otthon is hagyjunk neki egy kis időt a regenerálódásra, mielőtt nekikezd a tanulásnak. Azonban ne hagyjuk, hogy este fogjon neki a felkészülésnek. Időzítsünk úgy, hogy vacsorára már bőven befejezze a tanulást, és aznap már ne kelljen neki az iskolai dolgaival foglalkozni. Sajnos felső tagozatban és gimnáziumban már gyakran tetemes mennyiségű házifeladattal és megtanulandó anyaggal látják el a diákokat. Gyakran akár este 10-ig is tanulhatnak. Ez ellen úgy tehetünk, ha gyermekünket rendszeres tanulásra ösztökéljük, valamint megtanítjuk neki, hogy előre is lehet dolgozni: ha hétfőn kevesebb a lecke, akkor nyugodtan megcsinálhatja aznap az angol házit szerdára, és így kedden se kell neki sokáig tanulnia.
Az se mindegy, hogy a gyermek az írásbeli vagy az elméleti anyaggal kezdi-e a tanulást, a könnyebbel vagy a nehezebbel. Vannak, akiknek az a könnyebb, ha előbb az elméleti részt tudják le, és vannak, akiknek az az előnyösebb, ha az írásbelivel kezdenek. Ugyanígy, egyesek szeretik a könnyebb tananyaggal kezdeni, mások pedig a nehezebbel. Hagyjuk, gyermekünk hadd próbálja ki ezt is, azt is, és a végén azt a sorrendet alkalmazza, ami számára a legjobban beválik. A hatékony tanuláshoz tehát fontos, hogy nyugodt, csendes legyen a tanulókörnyezet, a gyermek fizikailag is jól érezze magát, valamint megtanulja megtervezni a tanulásra szánt idejét, a tananyag feldolgozásának sorrendjét. Képek forrása: flickr.com
Cimkék:
iskola
0db hozzászólás
|

















